HALK DANSLARI – TÜRK HALK DANSLARI

HALK DANSLARI: Halk dansları folklor’un bir öğesidir. Günümüzde birçok kişi folklor -halk dansları-halk oyunlarını birbirine karıştırmaktadır. Bilimsel ve kültürel olarak bunlar birbirinden farklı şeylerdir. Halk oyunları ve halk dansları folklor’un bir parçasıdır. Yeryüzünde her ülkenin( milletin ) kendine özgü folklor’u vardır dolayısıyla her ülkenin ( Milletin ) kendine özgü halk oyunları ve halk dansları vardır. Halk dansları, geçmişten günümüze kadar gelen bir üründür. Her ülkede geçmişten gelen bir özlem sebebiyle ve kültürel anlamda halk danslarını korumak ve yeni nesillere aktarmak için çeşitli Halk dansları Toplulukları kurarak halk danslarını, korumaya çalışmaktadırlar.

TÜRK HALK DANSLARI: Türkiye’de her bölgenin, her ilin, her kasabanın hatta her köyün kendine özgü halk dansları vardır. Her bölgenin hatta her ilin dansçılarına kahramanlık yiğitlik adlar takılmıştır. Örneğin Karadeniz’de Uşak, Ege’de Efe, Anadolu’da Seymen, Kars’ta Koçak, Iğdır’da Yiğit, Erzurum’da Dadaş gibi.

Dansların türkülü yada müzikli olanlarına özel adlar verilir. Örneğin Doğu Anadolu’da Nanay adı verilen oyunlar çalgısız, ağır, sadece türkü eşliğinde oynanır.

Halk Dansları’nın adları, daha çok oynandığı yerin adlarını almıştır, bazıları ise oynandığı türküden alınmıştır. Örneğin Sivas’ın kartal havası, Iğdır barı, Muş horonu gibi. Bazı danslar, düzenleyicilerinin adıyla da anılırlar, bazen bu ad bir efsane kahramanının, bir yiğidin, bir halk ozanının adı da olabilir. Örneğin; Iğdır’da Köroğlu, Gaziantep’te Derik gibi. Hayvan adlarının verildiği danslarda vardır. Örneğin Arı oyunu (Sinop ) , Çil keklik ( Erzincan ) , Kurt halayı ( Sivas, Yozgat ) gibi. Gösteri sırasında dansçıların ellerinde bulunan, yada üzerinde taşıdıkları silah, çalgı yâda başka gereçlere göre adlandırılmış danslarda vardır. Örneğin, Bıçak havası ( Çanakkale ), Kalkan oyunu (Bursa ), Kılıç oyunu (Rize ) gibi.

DANSLARDA DÜZEN VE ADIM: Danslar oyuncu sayısına göre 3 kısımda incelenir.

1-Tek oyunculu danslar

a)Tek erkeğin oynadığı danslar

b) Tek kadının oynadığı danslar

2- Çift (İkili ) oyunculu danslar

3-Toplu ( Karışık ) danslar

a)  Yalın düzenli danslar

b) Karmaşık düzenli danslar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>