Nevruz Bayramı

Her millet,  milli kültür, gelenek görenek,  örf ve adet- anane, merasim, dini inançları ve tarihleriyle var olurlar ve yaşarlar.

Nevruz bayramı, Türk milletinin kutladıkları en eski milli bir bayramıdır. ( Yaklaşık 5000 yıl ) Türk Folkloru’nda ( Halk bilimi ) önemli bir yere sahiptir. Özellikle Orta Asya Türk cumhuriyetlerin’ de Nevruz bayramı resmi bayram olarak kutlanmaktadır.

Nevruzun kelime anlamı, Nev – yeni, ruz ise gün, Nevruz yeni gün demektir. Nevruz bayramı 21 Mart günü kutlanmaktadır.21 Mart aynı zamanda gece ile gündüzün eşit olduğu gündür. Doğu Türk’ lerde Nevruz bayramı Ergenekon bayramı olarak kutlanmaktadır. Türklerin Ergenekon’dan çıkışı 21 Mart’ta olduğu için bu günü Ergenekon bayramı olarak kutlamaya başlamışlardır. Türkler Ergenekon’da 400 yıl yaşamış ve orası onlara dar geldiği için oradan bir çıkış yolu aramışlar. Demiri ocakta kızdırarak dağları delip çıkış yolu aramışlar,21 Mart ‘ ta buradan, çıkmışlardır. Göktürk Hakan’ları Börte Çine’nin torunları olduğu için bu günü kurtuluş günü olarak kabul etmişler ve bu günü Ergenekon bayramı olarak kutlamışlardır. Her yıl demir ayini yapmak bir gelenek haline geldi. Hakan bu yeni günde ocağın önüne gelerek bir demir parçası kızdırıp, çekiçle döverdi. Davullarla ciritlerle bir takım oyunlar oynanırdı.

Güney Azerbaycanlı şair Şehriyar, yazdığı Heyder Babaya selam şiirinin bir dörtlüğün de şöyle der.

Bayram yeli, çardahları yıhanda.

Nevruz gülü, gar çiçeği çıhanda.

Ağ bulutlar, köyneklerin sıhanda.

Bizden de bir yâd eli yen, sağ olsun.

Nevruz bayramı, yaklaştığı zaman halk günlerce hazırlık yapar, büyük bir coşku ve milli duygular içinde bayramı kutlarlar. Geceleri ateşler yakıp, etrafında toplanan insanlar, ateşin üzerinden atlayıp, etrafında şarkı söyleyip dans ederler. İnsanlar 7 çeşit çerez ve meyveleri karıştırıp ( 7 levin ) akraba ve komşularına gönderirler. Gençler arasında renkli yumurtalar ( yumurtanın pişmiş hali ) tokuşturularak kim kimin yumurtasını kırarsa, onun yumurtasını alır.

Nevruz bayramı, bugün Türk dünyasında birlik ve beraberliğin, milli bütünlüğün bir sembol haline gelmesidir. Türk insanı bu milli bayramı 5000 yıldır hep beraber kutlamıştır, kutlamaya da devam etmektedir. Yeryüzünde yaşayan Türkler’in ortak olarak kutladıkları tek milli bayram NEVRUZ BAYRAMI’ dır.

Nevruz Türk insanlarını birbirine kenetleyen, bağlayan, Ergenekon’dan demir dağları eriterek dirilen, atalarının ruhlarıyla yanan bir ateştir. Bu ateş hiç sönmeden binlerce yıl yandı ve gelecekte de kıvılcımlarından onbinlerce gönlü tutuşturarak, ortak Türk ocağında binlerce ruhu ısıtacaktır.

Unutmayalım ki Nevruz ateşi yırtık bir lastik ateşi değildir. O ateş Türk’ ün yüreğinde binlerce yıldır yanan zafer ateşidir.

NEVRUZ BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN.

Bu yazıyı paylaş
Bu yazı Makaleler kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>