KADİM AZERBAYCAN HALK OYUNLARI KİTABI

TÜRKİYE’ DE AZERBAYCAN Halk Danslarıyla ilgili dazla bilgi ve kaynağın olmaması sebebi ile Mart 1986 yılında AZERBAYCAN Türkçesi ile KADİM AZERBAYCAN HALK OYUNLARI adlı kitabı yayımladım. Kitabın AZERBAYCAN Türkçesi ile yayınlanmasının nedeni o yıllarda TÜRKİYE’ DE AZERBAYCAN Türkçesi ile kaynağın fazla olmaması, özellikle Üniversitelerin TÜRKOLOJİ bölümünde okuyan öğrencilerin kitaptan faydalanması ve AZEBAYCAN Türkçesi ile ilgilenenler için bir kaynak kitap özelliği taşımaktadır. Kitap yayınlandıktan sonra çeşitli bilimsel dergi ve gazetelerde olumlu eleştiriler alarak böyle bir kitabın bir boşluğu doldurmuş ve Üveristelerin TÜRKOLOJİ bölümünde okuyan öğrenciler için kaynak kitap olarak tavsiye edilmiştir.

112 sayfa ve 37 fotoğraftan oluşan kitapta 254 adet AZERBAYCAN-TÜKÇE sözlüğü mevcuttur. T.C TURİZM ve KÜLTÜR BAKANLIĞI tarafından incelenen kitap araştırmacıların ve halkın faydalanması için satın alınarak kütüphanelere gönderilmiştir. T.B.M.M  ( TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ ) Kütüphanesinde de bu kitap mevcuttur. (RAF NO: 86.002.008 )

Kitabın içeriğinde kısaca ;

AZERBAYCAN HALK DANSLARININ TARİHTEKİ GELİŞMELERİ

PROFESYONEL VE AMATÖR DANSÇILAR

AZERBAYCAN HALK DANSLARININ GÖSTERİ BİÇİMİ ( TARZI )

AZERBAYCAN HALK DANSLARININ ADLARININ YARANMASINA DAİR BİLGİLER yer almaktadır.

Değerli okuyucular AZERBAYCAN HALK DANSLARI ile ilgili daha geniş ve TÜRKİYE TÜRKÇESİ ile çok yakında yazılar yazmaya başlayacağım.

BASINDA ÇIKAN ELEŞTİRİLERİN BİR KISMI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>