İslam ELER kimdir?

İlk ve orta okulu IĞDIR’ DA liseyi İSTANBUL’ DA okudu.1987 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Fen Bilimleri Kimya bölümünden mezun oldu.1980 yılından itibaren TÜRK Kültürü ve AZERBAYCAN HALK DANSLARI ile ilgili çalışmalarını yoğunlaştırdı.1984 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi KARS- KAFKAS Halk Dansları Topluluğunda yaklaşık üç yıl hem dansçı olarak hem de çalıştırıcı olarak görev alarak Üniversiteyi yarışma ve festivallerde temsil etti.

1989 yılının Ekim ayında akademik olarak AZERBAYCAN HALK DANSLARI’NIN TÜRKİYE’ DE gelişip ve yayılması için kısa adı KAHFOT olan ( KARS AZERİ HALK DANSLARI FOLKLOR SANAT TOPLULUĞU ) kurdu. Bu topluluğun Başkanlığını, Genel Sanat Yönetmenliğini ve Eğitmenliğini üstlendi. İlk kurulduğunda 100 dansçıdan oluşan ( 60 Bayan- 40 Erkek ) Topluluğun çalışmaları çok disiplinli ve akademik 1 yılın sonunda üç defa İSTANBUL-TAKSİM A.K.M ‘de ( ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ) , TAKSİM-HARBİYE AÇIK HAVA TİYATROSU, İSTANBUL-BAKIRKÖY YUNUS EMRE KÜLTÜR MERLEZİ, İSTANBUL-BAKIRKÖY ADİLE NAŞİT KÜLTÜR MERKEZİ, ADAPAZARI HALK EĞİTİM MERKEZİ, Diğer Kültür ve Sanat Merkezlerinde birçok gösteriler yaparak TÜRKİYE’ DE ilk defa aynı anda 11 tane AZERBAYCAN HALK DANSINI ( 1-Benim Azerbaycan suitim 2-Uzundere dansı 3-Muleyli dansı 4-Şeki dansı 5-Gaval dansı 6-Ayrılık dansı 7-Naz eyleme dansı 8-Şenlik dansı 9-Terekeme dansı 10- Karabağ yallısı 11-Yiğitler dansı ) sergilemeyi başararak binlerce seyircinin beğenisini kazandı. KAHFOT olarak kurulan Topluluk, CANDAŞ AZERBAYCAN HALK DANSLARI TOPLULUĞU ve GÖKKUŞAĞI Kültür Sanat Merkezi adı altında gösterilerine yaklaşık 15 yıl devam etti.

İSLAM ELER 1980 yılından bugüne kadar geçen süre içerisinde Topluluğun yanı sıra birçok İlk ve Orta öğretim okullarında vakıf ( TÜRK DÜNYALARI ARAŞTIRMA VAKFI ) ve derneklerde 3000 den fazla öğrenciye dansları öğreterek onları çeşitli yarışma ve festivallere hazırladı.

AZERBAYCAN HALK DANSLARI’NI bilimsel olaraktan araştıran İSLAM ELER,1986 yılında AZERBAYCAN Türkçesi ile KADİM AZERBAYCAN HALK OYUNLARI adlı kitabı yayımladı. Kitap çeşitli bilimsel dergi ve gazetelerde olumlu eleştirilerek Üniversitelerin TÜRKOLOJİ bölümünde okuyan öğrencilere kaynak kitap olarak tavsiye edildi. T.C TURİZM ve KÜLTÜR BAKANLIĞI tarafından incelenip satın alınarak halkın ve araştırmacıların faydalanması için kütüphanelere gönderilmiştir. Kitap T.B.M.M ( TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ ) kütüphanesinde de mevcuttur.( Raf No:86.002.008 )

1989 da ADANA Belediyesinin düzenlemiş olduğu kitap fuarına davet edilen İSLAM ELER
ii, imza günü için okuyucularıyla buluştu.

1989 yılında İSLAM ELER’e, TÜRKİYE’ DE yaptığı AZERBAYCAN HALK DANSLARI çalışmalarından dolayı ŞAMAHI Kültür Müdürlüğü tarafından bir plaket verildi.

 

İSLAM ELER,1994 yılında KARS-ARDAHAN-IĞDIR’ lılar adlı bir kitap ( Rehber ) yayımladı. Bu kitapta, üç ilimizi araştırarak tanıtıcı yazıların ve fotoğrafların yanında başta İSTANBUL olmak üzere yaklaşık 5000 ‘ e yakın çeşitli meslek gruplarına ait insanların birbirleriyle daha kolay görüşme ve iletişimlerini sağlamıştır.
Zamanının büyük kısmını TÜRK KÜLTÜRÜ ve AZERBAYCAN HALK DANSLARI çalışmaları ve araştırmalarıyla geçiren İSLAM ELER 1994-1997 yılları arasında, TÜRK DÜNYASI’NIN sesi olarak 2,5 yıl boyunca aylık olarak CANDAŞ GAZETESİNİ çıkardı.

2000 yılında T.C İSTANBUL VALİLİĞİ TÜRK DÜNYASI ve AKRABA TOPLULUĞU Koordinatörlüğünde bir süre Halk Dansları öğreticisi olarak görev alan İSLAM ELER halen TÜRK KÜLTÜRÜ ve AZERBAYCAN HALK DANSLARI çalışma ve araştırmalarına yoğun bir şekilde devam etmektedir.
İstanbul Güngören ve Beylikdüzü ilçelerinde yaklaşık 12.000 öğrenciye ders verdikten sonra 2012 senesinde öğretmenlikten emekliliğe ayrıldı.
BFM-Beylikdüzü Folklor Eğitim Merkezi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nde Yönetim Kurulu Başkanıdır.Ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarında hizmetlerine devam etmektedir

PLAKET VE BAŞARI BELGELERİ:
1.1989 yılında Azerbaycan Şamahı Kültür Müdürlüğünce plaket
2. 1996 yılında İstanbul B.Şehir .Bel.Kültür işleri daire başkanlığı tarafından plaket
3. 2005 yılında M.E.B İst.Güngören ilçe milli eğitim müd.tarafından teşekkür belgesi
4. 2006 yılında M.E.B.İst B.Çekmece ilçe milli eğitim müd.tarafınfan teşekkür belgesi
5. 2012 yılında M.E.B tarafından hizmet şeref belgesi
6. 2012 yılında Beylikdüzü Çağdaş Yaşam K.Emiroğlu İ.Ö.O tarafından hizmet plaketi
7. 2012 yılında İst.Türk Eğitim- Sen 9 nolu şube tarafından teşekkür plaketi
8. 2015 yılında Beylikdüzü Çağdaş Yaşam K.Emiroğlu İ.Ö.O tarafından Uluslar arası halkdansları festivali teşekkür plaketi

BFM SANATSAL VE SOSYAL FALİYETLER:

1-2011 Aralık Beylikdüzü Anaokulu,ilk ve ortaokul,liselerde öğrenci taraması yapılarak yetenekli öğrencilere burs verildi.

2-2012 Haziran Büyükçekmece Atatürk Kültür Merkezinde BFM yıl sonu gösterisi

3-2013 Eylül  2013/2014 Eğitim ve Öğretim yılı başlangıcında özel okullar,devlet okul idarecileri ve okul aile birliğine kaynaştırma kahvaltısı etkinliği

4-2014 Haziran  BFM Yıl sonu gösterisi BFM Dernek Merkezi

5-2015 Mayıs  BFM Yıl sonu gösterisi Beylikdüzü Kültür Merkezi

6-2016 Mart BFM Türkü gecesi etkinliği Beylikdüzü Kültür Merkezi

7-2016 Mayıs BFM  Yıl sonu gösterisi Beylikdüzü Kültür Merkezi

8-2017 Mayıs BFM Yıl sonu gösterisi Gürpınar Aşık Veysel Sahnesi

Not: BFM  2011-2018 yılına kadar 2050 öğrenciye  ücretsiz kurs vermiştir

Yoruma kapalı.