EBULFEZ ELÇİBEY VE SİNAN OĞAN GERÇEĞİ

11329777_918010708259359_8703785363606111295_nEğitimci ve Araştırmacı kimliğimin yanında 1980 yılından itibaren Azerbaycan’la ilgili çalışmalarımda kültürel ve sanatsal faaliyetlerim yoğunlukta olmuştur.

1986 yılında özellikle Türkoloji bölümünde okuyan öğrenciler için kaynak olarak Azerbaycan Türkçesi ile Kadim Azerbaycan Halk Oyunları kitabını yayınladım.1989 yılında ise Azerbaycan Halk Dansları topluluğunu kurarak Türkiye’de ilk kez otantik on bir dansı sergilemeyi başardık.Bu topluluğun hem eğitmenliğini hem de sanat yönetmenliğini üstlendim.1994-1997 yılları arasında Türk Dünyasının sesi olarak ağırlıkta Azerbaycan ‘la ilgili konular olmak üzere Çandaş gazetesini çıkardım.

Bu faaliyetleri yaparken Azerbaycan’la ilgili çalışma yapan değerli kişileri de tanıma fırsatı buldum.1989 yılında ilk kez Nihat Çetinkaya ve mekanı cennet olsun değerli hocamız Turan Yazgan’ın da bulunduğu bir kafileyle Azerbaycan’a gittim. Azerbaycan’da kaldığım 10 gün içinde Sinan Oğan’ın birkaç toplantıda isminin geçmesi beni oldukça duygulandırdı. Bunlardan bir tanesi Azerbaycan Halk cephesinin (AHC) Azatlık Meydanı’ndaki otelde yapılan toplantıda AHC’den bir arkadaşım Sinan Oğan’ı sorması ve Azerbaycan halkının selamlarını iletmesi.

İkinci toplantı Şamahı’da, Şamahı Kültür Müdürlüğünce bize verilen yemekli bir toplantıda yapılan konuşmalarda Türkiye’de Azerbaycan’la ilgili yapılan çalışmalarda ismi geçenlerden birinin Sinan Oğan olması. Bu toplantıda Şamahı Kültür müdürü benim çıkardığım Azerbaycan Halk Oyunları kitabını eline alıp göstermesi beni çok şaşırttı. Böyle bir olayı hiç beklemiyordum. Kültür müdürü bana ve değerli hocamız Turan Yazgan’a çalışmalarımızdan dolayı birer plaket takdim etti.

Üçüncü toplantı, Gence’de bir toplantı Kemale isimli bir bayanın yanıma gelerek Sinan Oğan’ı tanıyıp tanımadığımı sordu. Nedenini sorduğumda “Azerbaycan’la ilgili çalışmalarını çok duydum, onun için sordum” ben de “çok iyi tanıyorum” deyince gözyaşlarını tutamadı.

Bunları yaşayan biri olarak ve anlatmamın nedeni 22 yaşında olan Sinan Oğan’ın etkin çalışmaları beni oldukça mutlu etti ve aynı zamanda da çok gururlandım.

1987 yılından tanıdığım Sinan Oğlan’la yaptığımız sohbetlerimizin bir çoğu Turan Ülküsü Türk Birliği ve milli konulardı. Otuz yıldır tüm enerjisini ve çalışmalarını Türk Dünyasına adayan Sinan Oğan, bir dava adamı ve Türk milliyetçisidir.

İstanbul Azerbaycan Türkleri Kültür ve Yardım Derneği başkanı Nihat Çetinkaya, dernek başkan yardımcısı Sinan Oğan’dı. 20 Ocak 1990’da Rusya’nın kanlı Bakü katliamını protesto etmek için Aksaray, Bakırköy ve Taksim mitinglerini organize ederek on binlerce kişiye hitaben yaptığı konuşmada Rusya’yı şiddetle kınamıştır. Sinan Oğan’ın mekanı cennet olsun büyük Türkçü Ebulfez Elçibey’le birlikte yakın çalışmalarını çok iyi bilenlerden biriyim.

Sinan Oğan’ın Ebulfez Elçibey’le yakın çalışmalarını bir anımla noktalamak istiyorum. Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nda çok değerli hocamız Prof.Dr. Turan Yazgan’la bir sohbetimizde bana “İslam Hocam, Azerbaycan’la ve Türk dünyası ile ilgili çalışmalarında Elçibey’in Sinan Oğan’dan çok memnun olduğunu ve değerli bir kardeşimiz olduğunu bizzat kendisi bana söyledi.” dedi.

Bu açıklamayı yapma nedenim, son zamanlarda basında çıkan asılsız haberlerdir. Sinan Oğan’ın Elçibey’le yakın ilişki içinde olmadığını, AHC çevresinden değildir ve fikir olarak farklı bir görüştedir gibi asılsız haberlerdir. Soruyorum; bu açıklamaları yapanlara;

  1. Farklı bir görüşe sahip olan biri Nihat Çetinkaya’nın yardımcısı nasıl olabilir?
  2. Böyle bir açıklama neden 15-20 yıl sonra bugünlerde yapılıyor?

Geçmişi inkar edenlerin geleceği sağlam olmaz. Türk milliyetçileri idealist olmalı. Dava parayla, makamla satın alınamaz. Dava kutsaldır.

Saygılarımla

Eğitimci ve araştırmacı

İslam ELER

 

 

 

 

Bu yazıyı paylaş
Bu yazı Makaleler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>