EĞİTİM AİLEDEN GELİR

Aile bir fidan gibidir. Sevgi ve eğitim ile bahara hazırlanır. Kışın soğuk şartlarında bireyler birbirlerini sarıp sarmalar. Bilirsiniz meyveler güneş görmezse o istediğimiz tadı alamayız. Dişlerimiz gıcırdar, damağımızda o buruk tat kalır. Daha kötüsü birey kendini düşünüp bencillik ederse, eşine saygısını yitirdiğinde yüreği çürür. Nasır tutar. İşte eğitim ve sevgi insanları bir arada tutar, ayakta tutar… Kişiler bir ağacın dalları gibi birbirine tutunmalı, aile olmanın o müthiş huzurunu yaşamalı… Eğitim, eğitim, eğitim… Hep olması gereken ve bireyin kendini özgüven içerisinde hissetmesini sağlayan insanı herhangi bir ortamda güven ve rahat içerisinde konuşmasını, doğruyu, hakkı, hukuku, adaleti en içten şekilde yorumlamasını sağlayan, insanı geriye sürüklemeye olduğu yerde durmasına engel olan hep ileriye adım atmasını sağlayan en temel unsurdur.

Bakın koşmaktan bahsetmiyorum. Yürüyerek, adım adım her şeyin olması gerektiği gibi yeri ve zamanında kimseye zarar vermeden üreten, yararı olan bireylerin oluşmasından bahsediyorum.

Beni sevgi ve eğitim ile yıka anne, kitap gibi kokmalıyım. Ekmeğim senin verdiğin bilgiler olsun… Alın terimi senin sayende kazandığımı zikretmeliyim anne.

Bir çocuğun karakterinin oluşumunda aile fertlerinin katkısı çoktur. Sen spor yaparsan onun da sana katılacağını mutlaka göreceksin. Sen müzik dinlersen oda dinleyecektir, bir bakmışsın sana eşlik ediyor. Hiçbir zaman umudunu yitirmemeyi, her geceden sonra güneşli bir sabaha uyanacağını ona öğret. Kitap okuması gerektiğini, ahlaklı olmasını, haklı olduğunda dimdik ayakta durmasını, küfür etmemesini, uslu durmasını hep söyleriz. Fakat söylemek bazen yetmiyor. Bunu ona kendimiz uygulayarak aşılayabiliriz. Haftada bir gün kitap okuma saati ile hem kendinizde hem çocuğunuzda gelişmeler olacağını fark edeceksiniz. Beraber kitaplar okuyun, doğaya gidin. Ona yağmurun ne büyük rahmet olduğunu, dindikten sonra çıkan gökkuşağını gösterin. Sonra onun size göstereceklerine dört gözle bakın. Sarılın… Hayatta hep kazanamayacağını bazen yenileceğini ama bilginin ona her zaman artı kazandıracağını öğretin… Ne verebiliyorsan onun için bıkmadan usanmadan yap bunu. Ne verebiliyorsa sana bıkmadan usanmadan iste bunu. Zaman ayırarak. Sonunda onunla ve kendinle gurur duy…

Bu yazıyı paylaş
Bu yazı Makaleler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>