20 OCAK (20 YANVAR ) İSTANBUL MİTİNGLERİNİN PERDE ARKASI

1990 Yılındaki Bakü katliamında canlı şahit olduğum ve içinde bulunduğum Taksim , Aksaray ve Bakırköy mitingleriyle ilgili son günlerde basında ve sosyal medyada çıkan asılsız, tutarsız haberler üzerine böyle bir açıklama yapma gereği duydum.

1990 yılında 19 Ocağı 20 Ocağa bağlayan gece Kızıl Rus Ordusu Bakü’deki Azadlık meydanına tanklarla girerek, meydanda toplanan sivil halka rastgele ateş açarak ,bazılarıda tanklar altında ezilerek 137 Azerbaycan Türk’ünün katledilmesine sebep oldular.

O yılarda Aksaray da bulunan Azerbaycan Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğine İstanbul’un değişik ilçelerinden binlerce insan dernek önünde toplanarak olayları protesto ederek sloganlar atmaya başladılar. Dernek başkan yardımcısı Sinan Ogan 10 binlerce kişiyi organize ederek Taksimde büyük bir mitingi gerçekleştirdi .Mitingde megafonla bir konuşma yapan Sinan Ogan Kızıl Rus ordusu ve faşist Gorbaçov’un yaptıkları bu katliamlarda ölenlerin sivil vatandaşlar olduğunu söyleyerek Rus Konsolosluğunun önüne siyah çelenk bırakılarak olaylar protesto edildi Katliamlar sırasında Azerbaycan Türkleri Kültür ve Yardımlaşma derneğini Bakü’den arayan vatandaşların telefonlarından katliamlardaki kurşun seslerini duyanlardan biride bendim.

Aksaray ve Taksim’den sonra 10 binlerce kişiyi organize eden Sinan Ogan Bakırköy özgürlük meydanındaki mitingde katliamlar protesto edildi ,yine megafonla mitinge katılanlara bir konuşma yaparak Rus Kızıl Ordusunun soydaşlarımıza yaptığı katliamları dile getirerek Gorbaçov’un kuklası yakılarak Azerbaycan Türklerinin her zaman yanındayız mesajını verdi.

Bu mitinglerin canlı şahidi olarak Bakırköy özgürlük meydanında bir anımı da belirtmek istiyorum.

Özgürlük meydanının sahil kısmındaki girişinde 30-35 yaşlarında bir bayanın 3-4 yaşlarında kucağında bir çocuk olduğunu gördüm . Yanına giderek burası çok kalabalık izdihamda çocuğa zarar gelmesin dedim.Bayanın bana verdiği cevap,Azerbaycan’da bizim soydaşlarımız katledilmiş bende çocuğumla destek vermek istiyorum deyince ben bayanın etrafına 3-4 kişi ile çembere aldırarak bir zarar gelmemesi için korumaya aldırdım.Bu bayanın böyle düşünmesi beni çok duygulandırmıştı.

EĞİTİMCİ ve ARAŞTIRMACI

İslam ELER

Bu yazıyı paylaş
Bu yazı Makaleler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>