İnsanda kalite

Baba yorgun halde eve dönmüş,gazetesini alıp koltuğa oturmuş ve gazetesini okumaya başlamış.O sıra oğlu yanına gelerek;”Baba söz vermiştin top oynayacaktık. Hadi kalk” der.

Ama baba yorgun söz de vermiş tutmamak olmaz ,düşünmüş birden aklına bir fikir gelmiş ,  gazetede gözüne ilişen dünya haritasını küçük parçalar haline getirip oğlunun eline bırakırken “Dünya haritasını  tamamla oynayalım” demiş.Çocuk sevinçle bir avuç kağıt parçasıyla odasına gitmiş.Baba kendi kendine bu onu oyalar diye düşünmüş ama çok kısa süre sonra çocuk elinde harita ile geri gelmiş ve “baba bitirtim hadi oynayalım” demiş.Baba şaşkın bir şekilde “nasıl bu kadar kısa sürede bitirdin?” diye sormuş.Oğluda “çok kolaydı baba, dünyanın arkasında bir insan vardı .Onu düzeltince Dünya düzeldi “diye cevaplamış.


Evet Dünyayı düzeltmek için İnsanı düzeltmek gerekli.İnsanı düzeltmek için ise kaliteli insan oluşturmak gerekli ama nasıl?

Kalite nedir? Beklentilerin karşılanmasıdır.Peki kimlerin beklentilerinin karşılanması ? Bizden yani insandan beklentileri olanların beklentilerinin karşılanması.Kim bunlar? Kendisi,Yaratan, Devlet,Millet, Dostları,İş arkadaşları,Ailesi…Kimin beklentisini karşılarsan ona göre kaliteli insansındır.Tümünün beklentisini karşılarsan top yekün kaliteli insansındır.

Bu durumda öncelikle bizden beklentileri olanlarının beklentilerini öğrenip ,bir kağıda yazmakla başlayalım kaliteli insan olma yolculuğuna.Sonrada bunları önceliklendirerek bizim onlara cevabımızı oluşturalım.İsmine ne derseniz .Hayat felsefem, yaşam amacım,varlık sebebim,misyonum, vizyonum,yaşam politikam,hayattaki hedefim…
Gideceği limanı belli olmayan yelkenli için rüzgarın nereden estiğinin önemi yoktur.

Hayatım için hedefimi, amacımı belirledim.Şimdi o amaca giden yolu belirlemeliyim.Ama amaca giden her yol mübahtır.değildir.Buradaki  sözümüz ,ya göründüğün gibi ol yada olduğun gibi görün dür.Ayrıca yolda bize gerekli kaynağı temin etmeliyiz.Nedir bu kaynak ? bilgi, tecrübe vb.dir.Amaca ulaşmak için yolda bize gerekli tüm donanımla kendimizi donatmalıyız.

Yolun ara duraklarında durup, geçmişimiz değerlendirmeliyiz,düşünmeliyiz.Doğru yolda mıyım?doğru kaynakları mı kullanıyorum? Yeterli mi? Ve bizden beklentileri olanlardan gelen bildirimlerle kendimizi doğrulamalıyız.Bu aşamada hayır cevabı ile karşılaştığımız noktalar varsa onu düzeltmek için çözüm üretmeliyiz.

Ayrıca ;.beklentiler sürekli değişir.Onlara yetişebilmek için bizde sürekli kendimizi iyileştirmeliyiz.Ve böylece bizden beklentileri olan tüm gruplar için kaliteli insan olarak anılabiliriz.

Sonuç olarak,Planla,Uygula,Kontrol et, Önlem al ve Sürekli İyileştir ki kaliteli insan olabilesin.

Ömer GÜN
Elektronik Mühendisi

Bu yazıyı paylaş
Bu yazı Makaleler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>