Kımız – Türk’lerin Milli İçeceği

Kımız, kısrak sütünün  fermantasyonu yani mayalanması ile elde edilir. TÜRK’LERİN milli içeceğidir.Kımız ilk olarak Hun Türk’ler ve Gök Türk’ler tarafından  kullanılmaya başlandı .Orta asya  Türk’leri tarafından  bol miktarda  tüketilen  kımız ,sonradan Tükistan. Moğalistan, Sibirya kafkasya ve Avrupa’ya kadar  kullanımı yayılmıştır.

Kazakistan’da kımız üretimi ile ilgili çok sayıda çiftlikler vardır.Türkiye’de kımız çiftliği  İZMİR’DE  bulunmaktadır.

Yakut Türkl’lerinde    kımız bayramı on gün sürer bayramda at yarışları ve çeşitli eğlenceler düzenlerler.Kıpçak,Kazak, ve Kırgız Türk’lerinde kımız bayramı  mayıs sonlarında yapılır ve bir hafta sürer,bir hafta süresince  at yarışları,en güzel kımızı yapma  yarışı, ozanlar Kopuz, çalarak çeşitli kahramanlık destanları ve  yiğitlik türküleri okurlar.Törenler  geceleri ,ateşlar  yakılarak etrafında yapılır.Aileler birbirlerine kımız içmeye giderler.

Kımızda yüksek oranda besin değeri bulunmaktadır.K ımızın  diğer içeceklerden farklı olmasının sebebi kendine özgü tat ve  kokusunun  olmasıdır.Kımızın,  birçok hastalığa iyi geldiği belirtilmektedir.Kımızda bulunan vitamin ve minarellerin,sinir sistemini olumlu etkilemekte ve  kan dolaşımını düzenler,bronşit  kanser  ve  şeker  hastalığına  iyi gelmektedir,kandaki kollesterolu düşürür,bağışıklık sistemini güçlendirir,kemik ve eklem sağlığına,  kalp ve damar hastalıklarına,iyi gelir,kas ve  iskelet sistemine   olumlu etkiler yapar.Kımız tüketen insanların, bu hastalıklara daha az  rastlandığı görülmüştür.Rusya’da da  bol miktarda  kımız tüketilmektedir.

Bu yazıyı paylaş
Bu yazı Makaleler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>